Alliance Française

z12271032MWieża Eiffla, Luwr, Katedra Notre Dame i Wersal, Lazurowe Wybrzeże, Sekwana, Marsylianka, Monet, Rousseau i Schuman. Jeżeli Francja jest bliska twojemu sercu lub chcesz odkryć kulturę, a przede wszystkim język kraju Karola Wielkiego, sprawdź co podczas tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Języków, zaplanował dla ciebie Ośrodek Alliance Française.

Wystawy, warsztaty, gry dla dzieci, projekcje to wszystko w zasięgu twojej ręki. Zapoznaj się ze szczegółami już teraz.

Alliance Française Wrocław

20 – 30 września Wystawa fotograficzna „1 autre . de vue – Inny punkt widzenia” przygotowana przez studentów Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Autorzy zdjęć inspirowali się twórczością francuskiego fotografa Roberta Doisneau.

Alliance Française, Rynek 58, III piętro

doisneau_kiss

Robert Doisneau The Kiss

Piątek 20 września o 11.00  – Warsztaty „Zagraj z nami – język francuski  poprzez zabawę”

Tablica w szkolnej klasie była  od wieków podstawową „pomocą naukową”. Dzisiaj  pojawiło się  nowe narzędzie, tablica interaktywna, która jest kwintesencją cech tradycyjnej czarnej tablicy. Tablica interaktywna jest połączona z komputerem, a komputer z projektorem. Dzięki temu wszystko co znajduje się na komputerowym dysku oraz w zasobach Internetu – może posłużyć do nauki – być wyświetlone na tablicy. Na warsztatach  pokażemy jak można tych narzędzi używać w nauczaniu języka francuskiego. Tablica wzbogaca naukę o elementy interaktywne co powoduje, że proces uczenia się staje się bardziej atrakcyjny.

Drugim elementem zastosowanym  podczas warsztatów będą gry planszowe, które powracają do łask w ostatnich latach również na lekcjach języków obcych. Pomagają one na rozładowanie napięcia i stresu towarzyszących nauce języka i pierwszym próbom budowania samodzielnych wypowiedzi oraz stosowania nowo poznanych słów, zwrotów i form gramatycznych. Ludyczny charakter gier językowych sprzyja również nawiązywaniu relacji społecznych z pozostałymi uczestnikami gry oraz pozwala zredukować dystans pomiędzy uczniem i uczącym. Gry językowe doskonalą i rozwijają zainteresowania, pobudzają ciekawość, sprzyjają nauce skutecznego zapamiętywania, poprawiają spostrzegawczość i koncentrację oraz uczą zdrowej rywalizacji.

Alliance Française, Rynek 58, III piętro,  zapisy : wroclaw@alliance-francaise.pl lub tel. 71 344 22 72

 ______________________________________

21 września (sobota) o 10.00 – „Zagadkowa koperta listonosza Artura” warsztaty wg. książki francuskiego autora Gérarda Moncoble’a

Dla dzieci w wieku 8 – 9 lat

Prowadzenie: Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak

Czas trwania 1,5 – 2 godz.

Liczba uczestników: 20-25

Miejsce: Alliance Francaise, Rynek 58

Zapisy: wroclaw@alliance-francaise.pl lub tel. 71 344 22 72

 

Warsztaty plastyczne połączone z lekturą, oparte będą na najnowszej książce dla dzieci „Zagadkowa koperta listonosza Artura”  napisanej przez Gérarda Moncomble’a. Książka zostanie  wydana w połowie września przez wrocławskie wydawnictwo FORMAT, a opowiada o dniu pracy wrocławskiego listonosza. Autorem ilustracji do tej książeczki jest Paweł Pawlak, który  wspólnie z Ewą Kozyrą-Pawlak przetłumaczył tekst.

Ewa-Kozyra Pawlak Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – w 1985 r. uzyskała dyplom na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Zilustrowała 20 książek (część z nich wspólnie z Pawłem Pawlakiem), pięć przetłumaczyła, a cztery napisała wierszem. Współpracowała z Misiem, ze Świerszczykiem, a także z wydawnictwami szkolnymi. Jej ulubioną techniką jest collage z tkanin. Za swoje książki otrzymała wiele wyróżnień (IBBY, PTWK). Autorski zbiorek pt. „Zagadki od Sasa do Lasa” w 2003 r. otrzymał nagrodę główną w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku”, którego organizatorem jest Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Paweł Pawlak                                                                                                                          Paweł Pawlak urodził się w 1962 we Wrocławiu, gdzie ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (aktualnie ASP). Pierwszą książkę zilustrował w 1987 roku, a od tej pory wydano kilkadziesiąt publikacji z jego ilustracjami. Ostatnia autorska historia obrazkowa „Czarostatki i parodzieje” zdobyła wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2012. Należy do grona najlepszych polskich ilustratorów literatury dla dzieci. Ma na swoim koncie wykonanie ilustracji do ponad sześćdziesięciu książek, a niektóre z nich są i jego autorstwa, m.in. „Jajuńciek” czy „Nocny Maciek”.

______________________________________

Poniedziałek 23 września  o 11.00  – Warsztaty  dla dzieci 5 – 6 lat „Podróże do Małej Francji”  

Warsztaty zaprezentują metodę do nauczania języka francuskiego  „Mała Francja” przystosowaną dla najmłodszych. Podczas zajęć mówimy wyłącznie po francusku. Przenosimy się z Owcą Minią i Psem Yaroslavem do Małej Francji, gdzie jest kolorowo, zabawnie i zaskakująco. Stosujemy metodę polisensoryczną, czyli śpiewamy, tańczymy, gramy, dotykamy, smakujemy… Dzieci nieznające francuskiego rozumieją sens zabaw, chętnie w nich uczestniczą, reagują na polecenia i doskonale się bawią. Metoda „Małej Francji” powstała w oparciu o obserwacje i doświadczenia w pracy z najmłodszymi słuchaczami samej autorki projektu Agaty Szumowskiej.

owce

Agata Szumska jest absolwentką Wydziału Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji oraz Nauczycielskiego Kolegium Języka Francuskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2002-2008 przebywała we Francji, gdzie ukończyła studia podyplomowe z dydaktyki nauczania języka francuskiego i także tam zdobyła tytuł mastera na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Marca Blocha w Strasbourgu. Alliance Française, Rynek 58, III piętro, zapisy: wroclaw@alliance-francaise.pl lub tel. 71 344 22 72

 ______________________________________

Wtorek 24 września o 11.00  – Warsztaty dla młodzieży „Zagraj z nami – język francuski  poprzez zabawę”

Alliance Française, Rynek 58, III piętro, zapisy : wroclaw@alliance-francaise.pl lub tel. 71 344 22 72

 ______________________________________

Ṥroda 25 września o 11.00  Warsztaty  dla dzieci 5 – 6 lat „Podróże do Małej Francji”

 Alliance Française, Rynek 58, III piętro, zapisy : wroclaw@alliance-francaise.pl lub tel. 71 344 22 72

 ______________________________________

Czwartek 26 września o 11.00  – Warsztaty dla młodzieży „Zagraj z nami – język francuski  poprzez zabawę”

Alliance Française, Rynek 58, III piętro, zapisy: wroclaw@alliance-francaise.pl lub tel. 71 344 22 72

______________________________________

Piątek 27 września o 11.00  – Warsztaty dla młodzieży  „Zagraj z nami – język francuski  poprzez zabawę”

Alliance Française, Rynek 58, III piętro, zapisy: wroclaw@alliance-francaise.pl lub tel. 71 344 22 72

 ______________________________________

Piątek 27 września, godz. 18:30 – Pokaz filmu  „Kocham cię od tak dawna” (Il y a longtemps que je t’aime) reż. Philippe Claudel,

Wersja francuska, polskie napisy (wstęp wolny)

Młodzieżowy  Dom Kultury, ul. Kołłątaja 20

„Kocham cię od tak dawna” jest reżyserskim debiutem Philippe’a Claudela cenionego pisarza i scenarzysty. Stało się o nim głośno, gdy w 2003 roku ukazała się jego debiutancka powieść „Szare dusze”.

O tym, iż film był  debiutem w pełni udanym przekonują nagrody, które  zdobył. Na głównym festiwalu w Berlinie w 2009 r. otrzymał Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę czytelników „Berliner Morgenpost”. Obraz wyróżniono także 6 nominacjami do Cezara w 2009 (dwie wygrane: za drugoplanową rolę żeńską oraz za najlepszy debiut reżyserski), trzema do nagrody BAFTA 2009 (jedna wygrana w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny) oraz dwoma do Złotego Globu 2009 (jedna wygrana).

Philippe Claudel będzie w tym roku jednym z gości 9-tej edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach od 1 do 5 października.

kocham

Opis filmu:  Juliette (Kristin Scott Thomas) spędziła w więzieniu 15 lat. Po wielu latach życia w zamknięciu, opuszcza w końcu mury celi. Przez cały ten czas nie miała kontaktu z żadnym z członków swojej rodziny. Pod  dach przygarnia ją Lea (Elsa Zylberstein), młodsza siostra. Dzięki czułości Lei i jej rodziny Juliette zaczyna wracać do normalnego życia. 

 

http://www.alliance-francaise.pl/wroclaw/