Czy język migowy to język obcy?

edZrozumienie drugiego człowieka przysparza nierzadko wielu problemów, nawet gdy porozumiewanie się nie jest ograniczone żadnymi fizycznymi barierami. Zatem jak bardzo problematyczne musi być zrozumienie osoby, która nie mówi lub nie słyszy? Przekonać się o tym możemy tylko w rzeczywistym zderzeniu z problemem. W organizowanej 25 września o godzinie 12:00 debacie „Czy język migowy to język obcy?”, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce oraz Centrum Badawczo-Szkoleniowe Dobre Kadry dają szansę pochylenia się nad problemem zrozumienia osób głuchoniemych.

Wydarzenie odbędzie się 25 września (środa) 2013 r. o godzinie 12:00. Jest to wyjątkowa okazja, aby poznać i „zobaczyć” język migowy.

Podczas dyskusji zostaną poruszone kwestie dotyczące relacji między językiem, a postrzeganiem świata, różnic kulturowych oraz problemów z zatrudnieniem osób niesłyszących. Debata będzie też okazją, aby zapoznać się z projektem realizowanym przez wrocławskie centrum badawcze Dobre Kadry. „Spróbujmy się zrozumieć” – bo tak zatytułowano przedsięwzięcie, to projekt, którego celem jest wypracowanie metod i narzędzi aktywizacji osób niesłyszących. Ważny jest też aspekt zwiększenia świadomości i otwartości społeczności osób słyszących na problemy osób niesłyszących.

W debacie wezmą udział:

  • Natalia Szczucka – dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce
  • dr Justyna Kowal – specjalista w dziedzinie lingwistyki migowej, znawca kultury osób niesłyszących,
  • Barbara Pokorny – przewodnicząca Krajowej Rady Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych,
  • Katarzyna Pilarczyk – przedstawiciel Dobrych Kadr,
  • Ewa Dobrowolska – dyrektor Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących,
  • Małgorzata Guzenda – surdopedagog, wychowawca w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 12 dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących
  • Bartłomiej Skrzyński – Rzecznik Miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.

Debatę poprowadzi redaktor Katarzyna Kaczorowska z Gazety Wrocławskiej.

Zapisy na debatę trwają do 24 września, zgłoszenia poprzez e-mail, na adres Jakub.BORNIO@ec.europa.eu