Alfabet Braille’a to za mało

 

brailZbliżasz się do wejścia do pawilonu Madagaskaru. Nawierzchnia zmienia się z betonowej na osypaną z kory. Dotarliśmy do drewnianej kładki z poręczami. Dotąd możesz iść samodzielnie. Dalej, już raczej z asystentem. Pawilon Madagaskaru przypomina trochę dżunglę. Porośnięty jest setkami krzewów, kwiatów i roślin(…)” – oto fragment audiodeskrypcji w ramach projektu ZOO bez granic. Właśnie w taki sposób osoby niewidome zwiedzają wrocławskie zoo. W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków, 24 września w Domu Europy będziemy rozmawiać o przybliżaniu kultury osobom niewidomym.

Komisja Europejska – Przedstawicielstwo Regionalne w Polsce oraz Fundacja „Katarynka” zapraszają do udziału w debacie: „Alfabet Braille’a to za mało. Debata o audiodeskrypcji, czyli dostępności  kultury i życia publicznego dla osób niewidomych

Wydarzenie odbędzie się 24 września (środa) o godzinie 12:00 w siedzibie Komisji Europejskiej – Przedstawicielstwo Regionalne w Polsce – Dom Europy, ul. Widok 10.

Audiodeskrypcja to opis dźwiękowy obrazów, filmów, treści wizualnych, który służy osobom niewidomym. Zastanowimy się, czy audiodeskrypcja jest wystarczająco wykorzystywana w administracji publicznej, kulturze i edukacji. Jaka jest jej rola w udostępnianiu tych sfer osobom niewidomym. Czy można rozwijać audiodeskrypcję w tych obszarach?

Podczas dyskusji będziemy rozmawiać także o dostępie i uczestnictwie w imprezach masowych i kulturalnych oraz o relacjach dotyczących spraw administracyjnych, np. korzystaniu z instytucji administracji publicznej.

W debacie wezmą udział m.in.:

Natalia Szczucka – dyrektor Komisji Europejskiej – Przedstawicielstwo Regionalne w Polsce Justyna Mańkowska – wiceprezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka” Jolanta Chojnacka – dyrektor Centrum Kultury Wrocław Zachód Nina Karniej – Teatr Polski we Wrocławiu Leszek Kopeć – dziennikarz, wiceprezes dolnośląskiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych Andrzej Mańkowski – dyrektor wydziału ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Dariusz Rutkowski – Dolnośląska Szkoła Wyższa Krzysztof Peda – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Twoje Nowe Możliwości Jerzy Smakosz – dyrektor dolnośląskiego okręgu. Polskiego Związku Niewidomych Jerzy Pietraszek – wicedyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia Jan Szuba – dyrektor dolnośląskiego oddziału NBP Jarosław Fret – Przewodniczący Rady Kuratorów ESK2016

Debatę poprowadzi redaktor Katarzyna Kaczorowska z Gazety Wrocławskiej.

Zapisy na debatę trwają do 23 września, zgłoszenia poprzez e-mail, na adres comm-rep-pl-wroclaw@ec.europa.eu.

Zapraszamy!