Z Widokiem na Czechy

Każdy naród widzi i słyszy siebie inaczej – powiedział pisarz – publicysta Mariusz Szczygieł podczas spotkania zorganizowanego z okazji Dnia Tłumacza oraz Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu. Z naszym gościem rozmawialiśmy o tym, jak bardzo czeski różni się od polskiego, co sprawia szczególną trudność tłumaczom języka naszych południowo-zachodnich sąsiadów oraz skąd wzięła się u niego fascynacja Czechami. Spotkanie pt. „Z Widokiem na Czechy: za co lubimy Czechów” obyło się 26 września w Domu Europy. 08Mariusz Szczygieł, znawca języka czeskiego, pisarz, dziennikarz, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej, który przy tłumaczeniach swoich książek od wielu lat współpracuje z Heleną Stachovą, uznaną tłumaczką języka polskiego.

Pisarz opowiedział o swojej pracy z Heleną Stachovą, która tłumaczeniem zajęła się już w wieku 16 lat. Przyznał, że niejednokrotnie tłumaczenia niektórych słów sprawiały im trudność, np. jak powiedzieć w języku czeskim, że czeska kultura się nie napina”. Podkreślił on także, jak wielkie rozbieżności istnieją pomiędzy Polakami, a Czechami: U nas film „Miłość blondynki”, to dramat psychologiczny, u Czechów to komedia – skomentował jedną z wielu pokazywanych na spotkaniu fotografii. 06

Podczas spotkania pisarz opowiedział także o początkach swojej fascynacji językiem czeskim. Nigdy nie potrafiłem nauczyć się angielskiego – zaznaczył. Czeski bardzo mi się spodobał w 2000 roku, podczas mojego wywiadu z Heleną Vondraczkovą. Podpowiedział także zebranym, że aby nauczyć się języka, można także sięgać po bardziej niekonwencjonalne metody, np. czytać na głos i tłumaczyć teksty piosenek.

Nie zabrakło także anegdot o Czechach, ich pochwały życia oraz kulturowej wieloznaczności, co bardzo dobrze, według publicysty, obrazują rzeźby czeskiego artysty Davida Černégo. Czechy, według Szczygła, to kraj wieloznaczny, którego mieszkańcy potrafią ciesz02yć się życiem i patrzeć na nie z dystansem oraz pewnym rodzajem czarnego humoru. Poznanie kultury i języka czeskiego może być dla Polaków fascynującą przygodą – podsumował.

Spotkania „Z Widokiem na Europę” to wykłady i debaty z udziałem publiczności organizowane w formule otwartego salonu. Nazwa cyklu nawiązuje do wrocławskiego adresu Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej na ulicy Widok 10.

Podczas debat „Z Widokiem na…” mieszkańcy Wrocławia mają możliwość spotkania się ze szczególnie interesującymi osobami, które zajmują się problemami i zagadnieniami związanymi z szeroko pojętą integracją europejską.