Book Club – pracownia projektowania książki w BWA Wrocław

BOOK CLUB - galeria DizajnBook Club – pracownia projektowania książki / 3D czyli Dizajn Dla Dzieci / czytelnia / audytorium / łóżko / wielki pragotron, 5 września – 31 grudnia 2015, Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4, Wrocław.

Jesienny sezon w galerii Dizajn BWA Wrocław poświęcony jest projektowaniu książek. W ramach Book Clubu zaprosimy widzów do rozmowy o tym, kto stoi za pierwotnym i ostatecznym kształtem książki, jakie mogą być jej pozaliterackie walory i co składa się na konkretne jej części oraz etapy produkcji. Będziemy starali się być bardziej niż zwykle wyczuleni na jakość papieru, typografii, layoutu.

Specjalnie w tym sezonie jeden projekt zostanie podzielony na dwie przestrzenie: towarzyskiego klubu do spędzania czasu z publikacjami oraz książkowego laboratorium, gdzie książka będzie efektem wytężonej pracy kilku warsztatowych grup.

BOOK LAB – jak to jest zrobione? Laboratorium, w którym poznawać będziemy tajniki dotyczące projektowania książek czy rozmawiać na tematy z nimi związane przebiegać będzie w ścisle określonym harmonogramie. Niemal jak w planie zajęć będziemy jesienią gościć kolejnych partnerów i ekspertów, którzy podzielą się wiedzą i doświadczeniem z widzami.

Wrzesień należeć będzie do książki fotograficznej i TIFF Festival 2015 // Polska Now!. Honza Zamojski wraz z uczestnikami warsztatu skierują swoje zainteresowania w stronę narracji, którą budować będą właśnie dzięki zdjęciom. 10 wyłonionych w otwartym naborze osób, pod okiem Zamojskiego, stworzy 10 indywidualnych photo booków, których omówienie i prezentacja będzie jednym z elementów lunchowego spotkania z publikacjami (a w nim m.in. spotkanie z Adamem Mazurem, wydawnictwem Sputnik Photos i inne).

Październik rozpocznie się od powrotu do literackiej strony książki przy okazji odbywającego się od 30 września do 4 października Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Dyskusje i spotkania z pisarkami i pisarzami z całego świata dadzą literacki kontent do rozpoczęcia kilkumiesięcznej akcji warsztatowej, której efektem będzie antologia opowiadań. 39 projektantów i ilustratorów będzie spotykało się w Dizajnie przez prawie 5 miesięcy, by w ciągu 140 godzin wspólnie stworzyć jedną publikację. Warsztaty poprowadzą m.in. Marian Misiak, Viktorya Grabowska-Gadomska, Tomasz Bierkowski, Zbiok, Pilcrow. (więcej info i szczegółów plan zajęć na: http://kopublikacja.pl/)

Dodatkowo w programie znajdą się również warsztaty dla dzieci (3D czyli Dizajn Dla Dzieci), spotkania z ekspertami otwarte dla publiczności, spontaniczne wizyty projektantów, nagłe odwiedziny producentów papieru. Czyli wszystko czym może rządzić się book club.

BOOK CLUB – zabierz książkę do łóżka! Opierając się na popularnych formach towarzyskiego spędzania czasu z książką, zaprosimy widzów do przestrzeni salonowej, w której, jak to w klubach czytelniczych, książka będzie również głównym tematem rozmów, choć nie ze względu na walory literackie.

Hubert Kielan i Anna Szczęsna (Witalis) wprowadzą do galerii żywy konikowy ogień, wielkie łóżko, intymne siedziska i elementu placu zabaw, by przenieść czytelnicze doświadczenia w sferę swobodnego bycia z książką. W takiej aranżacji zostaną zaprezentowanie kolekcje 12 partnerów galerii – książki wyselekcjonowane przez zaprzyjaźnione wydawnictwa, instytucje, organizacje, osoby prywatne, współpracujące dotychczas z galerią. Ekspozycja ta będzie miała na celu przybliżenie widzowi poszczególnych elementów związanych z procesem projektowym książki. Podział na okładkę, papier, typografię będzie wzbogacone odpowiednimi treściami edukacyjnymi, które podkreślą wagę dbania nie tylko o warstwę literacką publikacji.

Każdy z widzów będzie mógł, poza czytaniem, przeglądaniem i kartkowanie książek, sam zadecydować, w którym „dziale” powinna znaleźć się dana publikacja, wyrażając tym samym, jak w book clubie swoją opinię na temat określonej części projektowej książki.

Wyjątkowym elementem w przestrzeni galerii będzie również wielki pragotron (czyli paletowa tablica informacyjna), nad którego oprogramowaniem pracuje dla nas inż. Krzysztof Tyszecki. Jak w poczekalniach będzie on odmierzał czas między kolejnymi spotkaniami, informował o nowościach w Book Clubie, zmianach w Book Labie, o ciekawych gościach oraz postępach w pracy, swym specyficznym dźwiękiem zapraszając przechodniów do pochylenia się nad książką.

współpraca: Kalina Zatorska scenografia: Anna Szczęsny, Hubert Kielan opracowanie graficzne: Jakub Stępień / Hakobo inżynieria wielkiego pragotronu: Krzysztof Tyszecki partnerzy: UBS, TIFF Festival 2015 / Polska Now!, Międzynarodowy Festiwal Opowiadań, Pillcorw patronat medialny: STGU

www.bwa.wroc.pl

www.facebook.com/bwa.wroclaw