EDJ 2015

EDJ_gala2015-27Dzień Języków, święto ustanowione przez Radę Europy w 2001 roku, już po raz czwarty zagościło we Wrocławiu. Tegoroczne obchody obfitowały w warsztaty, dyskusje oraz wydarzenia artystyczne i edukacyjne, które przybliżały uczestnikom ideę wielojęzycznej Europy. Kolejna edycja odbyła się pod hasłem „Języki to nasza siła”.

Europejski Dzień Języków obchodzony jest w całej Europie 26 września, jednak Wrocław celebruje ten wyjątkowy dzień przez 7 dni. Ten czas to okazja do poznania tajników języka francuskiego, niemieckiego, angielskiego, czeskiego, włoskiego, hiszpańskiego, bułgarskiego, języków słowiańskich i esperanto. Tydzień języków obfitował w spotkania, pokazy i warsztaty. Wydarzenia skierowane były do szerokiego grona odbiorców, od najmłodszych po najstarszych. Podczas EDJ odbyły się również wydarzenia związane z językiem polskim, będący językiem obcym dla obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu. W tym roku język polski uczczono w wyjątkowy sposób. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia filmu w reżyserii Krzysztofa Zanussiego „Barwy ochronne” oraz zapoznania się z historią powstania obrazu filmowego.   04

Podczas tegorocznej edycji EDJ w różnorodny sposób zachęcano do nauki języków. Dla dzieci i młodzieży przygotowano gry i zabawy miejskie, które przy okazji odkrywania topografii oraz zabytków miasta, uczyły się słówek w językach Europy.

03Poza interaktywnymi grami dla najmłodszych, zorganizowano liczne warsztaty o charakterze edukacyjnym i promującym wielojęzyczność. Na młodzież oraz dorosłych czekała prezentacja na temat zasad uzyskiwania certyfikatów potwierdzających znajomość poszczególnych języków obcych oraz warsztaty prowadzenia zajęć języków obcych dla nauczycieli. Wrocławianie zaproszeni zostali także do Kafejki Językowej, która tradycyjnie odbyła się w Mediatece. Podczas spotkania porozmawiać można było w siedmiu językach z osobami pochodzącymi z różnych państw Europy, takich jak Bułgaria czy Węgry.

0724 września dyskutowano o książce pt. „Na końcu języka”, czyli wywiadzie z orientalistą oraz tłumaczem profesorem Andrzejem Pisowiczem. Spotkanie było opowieścią o fascynujących zależnościach między językiem a polityką i kulturą. 28 września w Domu Europy przy ulicy Widok, odbył się wykład Alice Renard w języku angielskim, dotyczył zrozumienia teraźniejszości dzięki znajomości przeszłości.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa również ze względu na lekcje nauki języków przez Skype. Była to pierwsza tego typu inicjatywa umożliwiająca udział w wydarzeniach EDJ uczniom z całej Polski. W programie znalazły się lekcje z kilkunastu językach.

EDJ_gala2015-27

 

29 września, podczas ostatniego dnia obchodów EDJ we Wrocławiu, odbył się koncert „Wielojęzycznej Europy”. Dzieci i młodzież z wrocławskich szkół prezentowały taniec oraz śpiew w językach obcych, promując w ten sposób otwartość na języki innych narodowości. Tego samego dnia wieczorem w klubokawiarni Mleczarnia, odbyła się gala podsumowująca obchody Europejskiego Dnia Języków. Gościem wieczoru był folkowo-jazzowy zespół Chwila Nieuwagi, który wykorzystuje w swoich utworach elementy gwary śląskiej. Wydarzenie przyciągnęło uwagę wielu wrocławian i spotkało się pozytywnym odbiorem publiczności.

1210

 

 

 

 

 

Czytaj więcejPodsumowanie gry miejskiej we Wrocławiu, Finał obchodów Europejskiego Dnia Języków, Wielojęzyczna Europa. Koncert Szkół, Kawiarenka Językowa w Mediatece, Warsztat dla nauczycieli języka angielskiego, Język włoski podczas Europejskiego Dnia Języków, Prezentacja filmu Barwy ochronne, Kurs esperanto w ramach EDJ 2015!,, „Na końcu języka” z Kornelią Mazurczyk, Zbigniewem Rokitą oraz Krzysztofem Kolanowskim, EDJ 2015 już wkrótce!, Kolejna edycja Europejskiego Dnia Języków

Program do pobrania: EDJ 2015

Organizatorem Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu było Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we współpracy z wrocławskimi instytucjami językowymi, bibliotekami i ośrodkami kultury:

partnerzy edj