Przeżyjmy to jeszcze raz, czyli warsztaty oraz wielojęzyczny koncert „Fale Dunaju, Sekwany i Wisły” z Chórem Kameralnym Ostinato

Nie tylko po hebrajsku w synagodze. Kontynuacja relacji z wielojęzycznego koncertu i warsztatów Chóru Kameralnego Ostinato.

W Synagodze Pod Białym Bocianem w poniedziałkowy wieczór 23 września aż przez dwie godziny rozbrzmiewały wielojęzyczne śpiewy. Chór Kameralny Ostinato pod dyrekcją Liliany Jędrzejczak, działający przy Radzie Osiedla Ołbin, włączył się w obchody Europejskiego Dnia Języków proponując wielojęzyczny koncert pt. “Fale Dunaju, Sekwany i Wisły”, a po nim warsztaty śpiewu wielojęzycznego. Większość pieśni chór wykonał a capella, natomiast podczas warsztatów o akompaniament zadbała Anita Tashkinova.

Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała jedenastu utworów wielogłosowych w różnych językach. Były to pieśni: “Což se mně, má milá” w języku czeskim, “La, la, la” w języku francuskim, “Što mi e milo” w języku macedońskim, “Karagouna” w języku greckim, “Viva tutte le vezzose” w języku włoskim, “Bieriozka” w języku rosyjskim, “Idzie dysc” i “Etiuda” w języku polskim, “Goodnight sweetheart” w języku angielskim oraz dwa utwory spoza Europy: “Aoi kotori” w języku japońskim i “Siyahamba” w języku zuluskim. Koncert poza niewątpliwymi walorami artystycznymi miał także walor edukacyjny, ponieważ dyrygent Liliana Jędrzejczak każdy utwór poprzedzała krótkim wprowadzeniem w tematykę pieśni oraz ciekawostkami dotyczącymi danego języka. Sądząc po sile i czasie trwania oklasków, słuchacze docenili wykonanie i wysiłek włożony w przygotowanie koncertu. Na bis chór zaprezentował pełną energii pieśń gospel “I’m gonna ride”.

Po koncercie i krótkiej przerwie przyszedł czas na warsztaty. W specjalnie przygotowanych śpiewnikach znalazło się siedem wielojęzycznych pieśni, głównie kanonów. Zgromadzeni, wspierani przez chórzystów, mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności muzyczne i językowe, mierząc się z utworami w języku francuskim, szwedzkim, koreańskim, hawajskim, niemieckim i angielskim. Z racji miejsca koncertu nie zabrakło także języka hebrajskiego – pięknie wybrzmiał kanon “Shalom chaverim”, zaśpiewany na cztery głosy. Chór spontanicznie utworzony podczas warsztatów liczył ok. osiemdziesięciu osób, a Lilianie Jędrzejczak udało się sprawnie nim dyrygować i wydobyć z publiczności wszystko to, co najlepsze. Kilka godzin wcześniej wiele osób z pewnością nie przypuszczało, że będzie śpiewać po szwedzku, hebrajsku czy koreańsku, nie znając ani słowa w tych językach!

Chór Kameralny Ostinato włączył się w obchody Europejskiego Dnia Języków dopiero po raz pierwszy. Pomysłodawczynią tego wydarzenia była dr Anna Kuźnik z Instytutu Filologii Romańskiej, śpiewająca w chórze altem. Być może chórzyści, zachęceni bardzo pozytywnym przyjęciem zarówno koncertu, jak i warsztatów, wpiszą to wydarzenie na stałe do swojego kalendarza występów.

Tekst: Ewa Konieczna

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zachęcamy do uczestnictwa w przyszłorocznej edycji EDJ 2020!

Więcej informacji znajdziecie w zakładce program.