Acordai! (Przebudźcie się!)
portugalska melodia ludowa
Słowa: José Gomes Ferreira
Muzyka: Fernando Lopes-Graça
Pieśń Acordai należy do zbioru „Pieśni heroicznych” (1960) wydanego po raz pierwszy w 1946 roku jako „Marsze, tańce i pieśni na chór lub instrumenty ludowe”. Autorem melodii, opartej na motywach ludowych, jest portugalski muzykolog, Fernando Lopes-Graça*. Słowa napisał José Gomes Ferreira. Teksty „Pieśni heroicznych” mówiły o wolności; były zaangażowane politycznie, rewolucyjnie. Miały skłonić do działania i dawać siły w walce z reżimem Nowego Państwa (Estado Novo, 1933-1974). Publiczne wykonywanie tych pieśni zostało zakazane przez cenzurę, dlatego były śpiewane tylko w ukryciu i na emigracji, aż do obalenia dyktatury Antonio de Oliveira Salazara w 1974 roku. Wprawdzie po 36 latach władzy, w 1968, Antonio de Oliveira Salazar wycofał się ze stanowiska dyktatora ze względu na zły stan zdrowia, jednak system władzy wprowadzony przez niego trwał nadal i załamał się ostatecznie 25 kwietnia 1974, kiedy to w Portugalii doszło do bezkrwawej rewolucji goździków (Revolução dos Cravos), która zapoczątkowała budowę demokratycznej formy rządów.
* Fernando Lopes-Graça brał udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbył się w dniach 25–28 sierpnia 1948 roku we Wrocławiu.
(opracowanie: Zuzanna Bułat-Silva i Anna Kuźnik)
Tłumaczenie słów z języka portugalskiego:
1. Przebudźcie się, wy, którzy śpicie,
Żeby ukoić ból nikczemnej ciszy.
Przyjdźcie w okrzyku odważnych dusz
By uwolnić śpiący w ziemi kwiat.
2. Przebudźcie się, błyskawice i huragany,
Drzemiące w powietrzu i w tłumach ludzi.
Przyjdźcie rozpalić gwiazdami i pieśniami
Kamienie, morze, świat i serca.
3. Przebudźcie się, rozpalcie duszami i słońcami
to morze bez portu, bez światła latarni!
Zbudźcie po ostatniej walce
Naszych bohaterów, co w grobach śpią!
Przebudźcie się!
(tłumaczenie: Zuzanna Bułat-Silva i Anna Kuźnik)
Wydarzenie zostało przygotowane przez Chór Kameralny Ostinato, który działa we Wrocławiu przy Radzie Osiedla Ołbin od niespełna dekady, utworzony ze wspólnej inicjatywy byłych już członków Chóru Politechniki Wrocławskiej. W swoich repertuarach łączy muzykę klasyczną i współczesną, tworząc most między pokoleniami, który przyciąga wielu fanów. Dołącz do nich oraz do wydarzeń organizowanych przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, a także naszych partnerów, podczas tegorocznych obchodów EDJ 2020 we Wrocławiu. Dziękujemy za wspólne świętowanie!