„Acordai – Przebudźcie się” WITRUALNIE! Zaśpiewajcie razem z nami!

Acordai! (Przebudźcie się!)

portugalska melodia ludowa

Słowa: José Gomes Ferreira

Muzyka: Fernando Lopes-Graça 

Pieśń Acordai należy do zbioru „Pieśni heroicznych” (1960) wydanego po raz pierwszy w 1946 roku jako „Marsze, tańce i pieśni na chór lub instrumenty ludowe”. Autorem melodii, opartej na motywach ludowych, jest portugalski muzykolog, Fernando Lopes-Graça*. Słowa napisał José Gomes Ferreira. Teksty „Pieśni heroicznych” mówiły o wolności; były zaangażowane politycznie, rewolucyjnie. Miały skłonić do działania i dawać siły w walce z reżimem Nowego Państwa (Estado Novo, 1933-1974). Publiczne wykonywanie tych pieśni zostało zakazane przez cenzurę, dlatego były śpiewane tylko w ukryciu i na emigracji, aż do obalenia dyktatury Antonio de Oliveira Salazara w 1974 roku. Wprawdzie po 36 latach władzy, w 1968, Antonio de Oliveira Salazar wycofał się ze stanowiska dyktatora ze względu na zły stan zdrowia, jednak system władzy wprowadzony przez niego trwał nadal i załamał się ostatecznie 25 kwietnia 1974, kiedy to w Portugalii doszło do bezkrwawej rewolucji goździków (Revolução dos Cravos), która zapoczątkowała budowę demokratycznej formy rządów.

* Fernando Lopes-Graça brał udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbył się w dniach 25–28 sierpnia 1948 roku we Wrocławiu.

(opracowanie: Zuzanna Bułat-Silva i Anna Kuźnik)

Tłumaczenie słów z języka portugalskiego: 

1.     Przebudźcie się, wy, którzy śpicie,

Żeby ukoić ból nikczemnej ciszy.

Przyjdźcie w okrzyku odważnych dusz

By uwolnić śpiący w ziemi kwiat.

 

2.     Przebudźcie się, błyskawice i huragany,

Drzemiące w powietrzu i w tłumach ludzi.

Przyjdźcie rozpalić gwiazdami i pieśniami

Kamienie, morze, świat i serca.

 

3.     Przebudźcie się, rozpalcie duszami i słońcami

to morze bez portu, bez światła latarni!

Zbudźcie po ostatniej walce

Naszych bohaterów, co w grobach śpią!

Przebudźcie się!

(tłumaczenie: Zuzanna Bułat-Silva i Anna Kuźnik)

Wydarzenie zostało przygotowane przez Chór Kameralny Ostinato, który działa we Wrocławiu przy Radzie Osiedla Ołbin od niespełna dekady, utworzony ze wspólnej inicjatywy byłych już członków Chóru Politechniki Wrocławskiej. W swoich repertuarach łączy muzykę klasyczną i współczesną, tworząc most między pokoleniami, który przyciąga wielu fanów. Dołącz do nich oraz do wydarzeń organizowanych przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, a także naszych partnerów, podczas tegorocznych obchodów EDJ 2020 we Wrocławiu. Dziękujemy za wspólne świętowanie!

www.ostinato.com.pl

https://www.facebook.com/OstinatoWroclaw/