EDJ 2017

EDJ 2017 we Wrocławiu już za nami!

Europejski Dzień Języków to specjalne święto, które co roku obchodzimy 26 września. Inicjatywa Rady Europy oraz dalsza współpraca z Komisją Europejską sprawiła, że od 2001 roku wspólnie świętujemy ideę nauki języków oraz wielokulturowości. Nie inaczej było podczas tegorocznych obchodów EDJ 2017 we Wrocławiu!

W tym roku obchody trwały, aż 9 dni i rozpoczęły się 21 września. Jak zwykle przyciągnęliśmy tłumy tych dużych i małych, dzięki wspaniałym atrakcjom organizowanym przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz partnerów Europejskiego Dnia Języków. To dzięki Naszym organizatorom, udało się stworzyć tegoroczne obchody, pełne wydarzeń, warsztatów, czyli nauki i zabawy.

Jednym z najwybitniejszych osiągnieć Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu było spotkanie z wybitną aktorką i laureatką wielu nagród – Danuta Stenką. Konferencja „Z Widokiem na Kaszuby” ze zdobywczynią Medalu Stolema za szerzenie dorobku i kultury Kaszub, Statuetki Jakuba Wejhera, przyznanej za propagowanie języka i kultury kaszubskiej nie mogło bardziej uświetnić tego wydarzenia.

Jednak nie zapominajmy o kolejnej edycji koncertu „Wielojęzyczna Europa”, który co roku 26 września jest okazją dla najmłodszych i nie tylko, do promowania wielojęzyczności i wielokulturowości. Tak i w tym roku było!

Na tym nie kończymy, ponieważ 23 września mogli się Państwo przekonać iż zapewniamy zabawę i mnóstwo atrakcji biorąc udział w grze miejskiej „Strach się bać”, czyli prawie 300 śmiałków, którzy wspólnie tworząc grupy Mistrzów Światła walczyli w Językowych Centrach Wszechświata. To była istnie magiczna chwila Europejskiego Dnia Języków.

Również i w tym roku nie zabrakło francuskiego akcentu dzięki Alliance Française oraz ich warsztatom dla najmłodszych. Paryski wiatr zawiał od 25 do 27 września podczas spotkań pod tytułem „Naturalnie francuski”. Jednak i hiszpańskie powietrze dotarło do Wrocławia, podczas Naszych obchodów z prezentacją egzaminów DELE. IMF uraczył Nas swoją gościnnością przez wielojęzyczne czytanie oraz prezentacje narodowych strojów, potraw, aby zaraz w sposób literacki z Ewą Górniak-Morgan, autorką książki na temat Wenecji, ukazać trochę Włoch Wrocławianom.

Oczywiście to tylko ziarna korcu maku wśród wydarzeń w ramach Europejskiego Dnia Języków we Wrocławiu. Jednak na zakończenie chcemy jeszcze przypomnieć o koncercie „Mes Suds” Bévindy, francuskiej piosenkarki z portugalskimi korzeniami. To dzięki temu występowi poczuliśmy rytmy portugalskiego fado, muzyki francuskiej, argentyńskiej oraz Wysp Zielonego Przylądka.

Zapraszamy do Wrocławia ponownie za rok na EDJ 2018!

 

Czytaj dalej: Literacka Wieża Babel oraz Kawiarenka Językowa, Koncert „Mes Suds” Bévindy FerreireKoncert „Wielojęzyczna Europa”, „Z Widokiem na Kaszuby”, czyli spotkanie z Danutą Stenką, Gra Miejska „Strach się bać”, „French Jazz Project”, czyli Koncert otwarcia EDJ 2017, Brytyjski Slang z British Council, oraz „Tea with the Queen”, Warsztaty języka rosyjskiego, a także Spotkanie z Anastasją Kashtanovą, Spotkanie z Ewą Górniak Morgan, autorką książki na temat Wenecji, DELE czyli egzaminy języka hiszpańskiego, Warsztaty języka francuskiego, spotkanie International Friends of Wrocław (IFM).

Galeria: Koncert „Wielojęzyczna Europa”, „Z Widokiem na Kaszuby”, czyli spotkanie z Danutą Stenką, Koncert otwarcia EDJ 2017 – French Jazz Project w Mleczarni, Gra Miejska „Strach się bać”Koncert muzyki fado i piosenki francuskiej Bévinda FerreireLiteracka Wieża Babel oraz Kawiarenka Językowa, Teatr Ad Spectatores.