EDJ 2018

To już niestety koniec!

Europejski Dzień Języka 2018 dobiegł końca, teraz czas przyszedł na relację tegorocznych wydarzeń. W tym roku rozpoczęliśmy świętowanie 20 września z wieloma wydarzeniami i atrakcjami przygotowanymi przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Naszych wspaniałych partnerów. Wrocław już od wielu lat bierze czynny udział w wydarzeniach przygotowanych na czas obchodów Europejskiego Dnia Języków. Tak było i w tym roku!

Pierwsze dni spędziliśmy razem poznając język francuski, podczas warsztatów dla najmłodszych, czyli „Francuski to więcej niż język”. Podopieczni poznali nie tylko język, ale i kulturę tego pięknego kraju poprzez naukę i zabawę. Później poznaliśmy bliżej język niemiecki, dzięki warsztatom „Lustiges Lernen”. Warsztaty przyciągnęły wielu odbiorców, zaczynając od uczniów szkół podstawowych po klasy ponadgimnazjalne w imię dewizy „niemiecki na wesoło”! Na tym jednak nie koniec, ponieważ również British Council przygotował dla Was warsztaty dla dzieci w iście Szekspirowskim stylu, czyli „Romeo and Juliet by William Shakespeare”. Klasy od 4 po 6 mogły poznać brytyjskie obyczaje, zwyczaje, kultura, i co najważniejsze język!

24 września wspólnie świętowaliśmy Europejski Dzień Języków w Domu Europy podczas spotkania z hiszpańską tłumaczką polskiej literatury – Amelią Serraller Calvo. Krótko mówiąc przypomnijmy sobie wydarzenie „Amor y luto: Goya, Zurbarán i El Greco odnalezieni na nowo w lekturze i tłumaczeniu Anny Augustyniak”. Od godziny 17:00 mogli Państwo poznać tajniki tłumaczy, zwłaszcza z tak znaną popularyzatorką kultury polskiej w Hiszpanii. Dodatkowo, Amelia Serraller Calvo jest nie tylko tłumaczką polskiej literatury, ale także wykładowcą uniwersyteckim oraz gitarzystką. Była to niebywała okazja by poznać nie tylko świat literatury i tłumaczy ale również świat ciepłej Hiszpanii oraz jej kultury.

Pamiętajmy, że Europejski Dzień Języków obchodzimy co roku 26 września, jako święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy, we wspólnych działaniach z Komisja Europejską. Ta data ma zatem szczególną wagę, jako że 47 państw świętuje wspólnie i promuje takie wartości, jak wielokulturowość i wielojęzyczność. Dlatego tez przejdźmy do tej daty, oraz naszego „śpiewającego” wydarzenia, które niezmiennie i co roku wita wrocławskie mury. To właśnie koncert „Wielojęzyczna Europa” w tym roku przyciągnął kolejne tłumy widzów i artystów ze Szkół Wrocławia i Dolnego Śląska. Specjalne podziękowania kierujemy do Szkoły Podstawowej numer 71 we Wrocławiu, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz partnerów.

Jednak to tylko nieliczne z wydarzeń organizowanych w ramach Europejskiego Dnia Języków 2018, nie możemy zapominać o szczególnej gościnności Synagogi pod Białym Bocianem podczas koncertu „Wielojęzyczna Europa” oraz podczas koncertu zespołu JACARAS w ramach imprezy „Españoleta. Pieśni i tańce hiszpańskie”. Musimy również podziękować Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej, która zorganizowała warsztaty kulturowo językowe, między innymi z języka francuskiego i angielskiego, a następnie Centrum Języka Rosyjskiego, który przygotował szereg , warsztatów i atrakcji na czas EDJ.

Dziękujemy wszystkim organizatorom i partnerom EDJ 2018, którzy pomogli stworzyć tegoroczne obchody!

Jak zwykle połączyliśmy wszystko co najlepsze podczas Europejskiego Dnia Języków 2018, czyli naukę i zabawę przyciągając tych małych i dużych.

Zapraszamy do Wrocławia ponownie za rok na EDJ 2019!

Czytaj dalej: Spotkanie z Amelią Serraller Calvo, Lustiges Lernen, czyli warsztaty z języka niemieckiego, Warsztaty z języka francuskiego.