EDJ 2019

„Jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca.” Nelson Mandela

 

Kolejna edycja Europejskiego Dnia Języków 2019 już za Nami!

Europejski Dzień Języków jest obchodzony przez ponad 800 milionów ludzi z całej Europy. Co roku 47 państw wspólnie celebruje tą inicjatywę od prawie dwóch dekad, dzięki Radzie Europy oraz Komisji Europejskiej. Pomimo faktu, iż 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków, we Wrocławiu oraz wielu innych miastach Polski i Europy celebrujemy razem o wiele dłużej, tylko we Wrocławiu EDJ 2019 trwał aż 11 dni!

„Nauka nowego języka jest jak stanie się nowym człowiekiem.” Haruki Murakami

Jednakże, ‚nie dziwota’, ponieważ stolica Dolnego Śląska po tegorocznych obchodach może być nazywana nową stolicą Europejskiego Dnia Języków. Wrocławianie od wielu lat udowadniają, że wartości takie jak wielokulturowość, wielojęzyczność, tolerancja nie są im obce.

18 września rozpoczęliśmy tegoroczne obchody wielokulturowym spotkaniem z Międzynarodowym Klubem Przyjaciół Wrocławia, czy też znanym pod oryginalną nazwą International Friends of Wrocław. Tegoroczne spotkanie nosiło tytuł „let’s to know each other„ i było połączone z tradycyjnym „café morning”, podczas którego goście oraz członkowie klubu dzielili się wzajemnie informacjami dotyczącymi kultury i obyczajem panującym w ich kraju.

W tym roku Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, rozpoczął obchody w iście teatralnym stylu, czyli spektaklem „Anatol” Arthura Schnitzler’a. 23 września grupa teatralna studentów Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego „Dingsbums” przygotowała teatralną i aktorską ucztę dla uczniów okolicznego liceum, oczywiście na spektaklu nie skończyliśmy i Nasi młodzi widzowie mogli również wziąć udział w specjalnych warsztatach przygotowanych przez aktorów. Następnego dnia nadszedł czas na grę miejską Wrocław na żywo”, czyli „Breslau Live erleben” również organizowany przez Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, tym razem uczniowie szkół podstawowych mogli się poznać tajemnicze zakątki wrocławskiego rynku oraz stolicy Dolnego Śląska.

 

„Ci, którzy nie mają pojęcia o języku obcym nic nie wiedzą o własnym.” Johann Wolfgang von Goethe

Tegoroczny EDJ był wyjątkowo koncertowy, oczywiście mowa o koncercie „Fale Dunaju, Sekwany i Wisły”. Chór Kameralny Ostinato, pod kierownictwem Liliany Jędrzejczak i przy akompaniamencie Anity Tashkinovej, wykonali piosenki “Což se mně, má milá” w języku czeskim, “La, la, la” w języku francuskim, “Što mi e milo” w języku macedońskim, “Karagouna” w języku greckim, “Viva tutte le vezzose” w języku włoskim, “Bieriozka” w języku rosyjskim, “Idzie dysc” i “Etiuda” w języku polskim, “Goodnight sweetheart” w języku angielskim oraz wiele innych. Jednak to jedynie początek, ponieważ poza koncertem Nasi widzowie mogli wziąć udział w warsztatach , które objęły jeszcze większa ilość piosenek w obcych językach!

Oczywiście, nie zabrakło również nauki i zabawy, czyli warsztatów językowych dla najmłodszych i nie tylko. Jak zwykle Ośrodek Alliance Francaise we Wrocławiu zorganizował wspaniałe warsztaty dla najmłodszych, czyli uczniów klas podstawowych, którzy poznali elementy języka francuskiego oraz kulturę Francji. Nie obyło się bez akcentu niemieckiego z Instytutem Austriackim we Wrocławiu oraz ich warsztatami „Lustiges Lernen” dla młodzieży licealnej. Później mogliśmy poznać tajniki języka angielskiego z British Council oraz ich warsztatami „William Shakespeare and his Romeo and Juliet” i „Tea with the Queen”. Na tym nie koniec, pomiędzy tym wszystkim znaleźliśmy czas na „języki romańskie piosence” dzięki zajęciom w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

„Ograniczenia mojego języka są ograniczeniami mojego świata.” Ludwig Wittgenstein

Natomiast, w oficjalny Dzień Europejskiego Dnia Języków, jak co roku we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem rozbrzmiały głosu uczniów ze szkół Dolnego Śląska oraz Wrocławia. Mowa oczywiście koncercie „Wielojęzyczna Europa”, który przeniósł Nas do świata bajek i rocka, dzięki młodym artystom którzy nie tylko śpiewem, ale i tańcem, grą aktorską oraz na instrumentach uświetnili tegoroczne obchody. Dodajmy, że to już kolejna edycja koncertu, który zapisał się w historii wrocławskich imprez organizowanych w ramach Europejskiego Dnia Języków.

Jednak to dalej nie koniec, ponieważ 27 i 28 września, również przygotowaliśmy moc atrakcji. W tym roku Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu gościł Nas podczas spotkania „fiesta i siesta, czyli prawdy i mity o Hiszpanach”. Podczas konserwatorium obaliliśmy wszystkie mity dotyczące różnic między polakami a hiszpanami. Widzami spotkania byli miejscowi uczniowie liceum, którzy już niedługo kolejny raz udadzą się do pięknej Hiszpanii. Tym akcentem nie żegnamy się z językiem hiszpańskim, ponieważ koncert z Meksykanką Julietą González Springer tylko podkreślił to spotkanie. 28 września w Klubie Muzyki i Literatury odbył się cudowny występ, który był połączeniem celebracji Święta Niepodległości Meksyku, czyli ‘El Grito’ oraz obchodów Europejskiego Dnia Języków.

Aby zakończyć w sportowym duchu, musimy wrócić do „Boiska bez granic”. To impreza plenerowa, która odbyła się 28 września w Parku Staszica z inicjatywy Domu Pokoju oraz Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Idealne połączenie turnieju piłkarskiego, warsztatów językowych oraz pikniku rodzinnego, które dodatkowo niesie idee wielokulturowości, integracji środowisk imigranckich i nie tylko.

Na zakończenie chcemy podziękować wszystkim partnerom EDJ 2019, bez których tegoroczne obchody nie byłyby możliwe.

Zapraszamyi zachęcamy do uczestnictwa w przyszłorocznej edycji EDJ 2020!