EDJ 2020

“Znać inny język to jak posiadać drugą duszę.” Charlemagne

 

Kolejna edycja Europejskiego Dnia Języków 2020 za nami!

Europejski Dzień Języków to święto, które obchodzimy co roku 26 września, jednak we Wrocławiu trwa o wiele dłużej! Obchody w dolnośląskiej stolicy zawsze zbudzają zachwyt, zwłaszcza dzięki ilości wydarzeń przygotowanych we współpracy z naszymi partnerami. W tym roku nie było inaczej. 

Wrocław pomimo przeciwności losu oraz wielu obostrzeń zachwycił kolejny raz! W bezpieczny sposób mogliście uczestniczyć stacjonarnie w naszych wydarzeniach, a także online.

“Zmień swój język, a zmienisz swoje myśli.” Karl Albrec

Tegoroczne obchody rozpoczęliśmy już 11 września razem z Fundacją MODE – Move and Develop Foundation, która przeprowadziła wiele spotkań oraz warsztatów, dla dużych i małych-nauczycieli oraz ich podopiecznych. W stolicy Dolnego Śląska nie mogło zabraknąć języka niemieckiego, w tym roku kolejny raz tajniki tego języka przybliżył Instytut Austriacki, czyli Österreich Institut oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu. 

Landeskunde, czyli ciekawostki językowe, które nie tylko poszerzyły wiedzę naszych uczestników, lecz również przybliżyły kulturę pejzażowej Austrii. Jednak nie samymi ciekawostkami człowiek żyje, intensywny kurs językowy? Mowa o programie SPRINT-dzięki webinarom 25 i 26 września mogliście wziąć udział w pokazowych kursach tego innowacyjnego pomysłu.

“Z językami, wszędzie jesteś w domu.” Edward De Waal

Homonimy w języku niemieckim? 21 września nasi młodzi artyści mogli wziąć udział w konkursie przygotowanym przez Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu. Konkurs trwa do 20 października, dlatego, mimo iż Europejski Dzień Języków w stolicy Dolnego Śląska już się zakończył, wciąż możecie wziąć w nim udział! 

Kolejny język? Czas na ciepłe klimaty Półwyspu Iberyjskiego, temperamentne rytmy Ameryki Południowej, oczywiście to język hiszpański z CASA DE ESPAÑA oraz Centrum Egzaminacyjnym DELE! Czy wiecie, że język naszych latynoskich przyjaciół to czwarty najpopularniejszy język świata? Niesamowite prawda, jednak na jego naukę nie musicie poświęcać dekad, wystarczą zaledwie 3 lata. Centrum Języka Hiszpańskiego CASA DE ESPAÑA

Centrum Akredytowane przez Instytut Cervantesa 24 i 26 września udowodnił, że każdy może nauczyć się tego pięknego języka podczas konwersacji z native speakerem dla dorosłych, a także dla dzieci i młodzieży.

“Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.” Frank Smith

Niemiecki, hiszpański, już pora na francuski, a jeśli język francuski to tylko z Alliance Française! Dzięki platformie ZOOM wrocławski ośrodek zaprezentował od 23 do 29 września różnorodne narzędzia do wspólnej nauki języka francuskiego. Warszawy odbywały się na czterech poziomach począwszy od A1 kończąc na B2. „Les Petits Français”, czyli zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym dzięki sympatycznym pluszakom – wzruszającej i uczuciowej Owcy Minii oraz jej odpowiedzialnym i rozsądnym przyjacielu Psu Yaroslavie – mogli w naturalny i bajkowy sposób wejść do świata Małej Francji. Oczywiście, nie zabrakło muzyki, śpiewaliśmy również z naszymi młodszymi podopiecznymi i to w języku francuskim!

Jednak to nie wszystko!

W świat kultury i dramatu zabrał nas ze sobą Wrocławski Teatr Współczesny, który w koprodukcji z fundacją Teatr Układ Formalny w spektaklu „Cicho/Тихо”, poruszyli wiele problemów dzisiejszego społeczeństwa w tym dyskryminacji na tle narodowościowym. Losy głównego bohatera inspirowane zostały historiami żyjących we Wrocławiu przedstawicieli mniejszości ukraińskiej.

 

Spektakl poruszający wiele tematów tabu z nieoczywistym zakończeniem, nie zostawiłsamych sobie odbiorców. Po przedstawieniu twórcy i aktorzy przeprowadzili prezentacje mającej na cel lepszą współpracę z młodzieżą, a także odpowiedzieli na wiele trudnych pytań. 

 

“Inny język to inna wizja życia.” Federico Fellini

Czas na wielkie zwieńczenie naszych uroczystości, czyli wydarzenia powstałe w wyniku współpracy z Chórem Kameralnym Ostinato! Od 25 września mogliście wziąć udział w wirtualnym wydarzeniu, czyli „Acordai – Przebudźcie się”. Chór pod dyrekcją Liliany Jędrzejczak przygotował niezwykły teledysk z wykonaniem portugalskiej pieśni o tytule „Acordai!” („Przebudźcie się!”). Jednak aby wszyscy mogli wziąć udział w tym wydarzeniu, specjalnie przygotowano nuty, a także tekst piosenki w dwóch tłumaczeniach, dzięki czemu każdy mógł wziąć aktywny udział w muzycznym przedsięwzięciu. Na tym jednak nie koniec, aby też dodać „szczypty” nauki przygotowano również nagrania głosów, dzięki którym możecie odkryć czy śpiewacie sopranem, altem, tenorem, a może basem? Odkryj to z nami, wciąż masz szansę! 

Ostatnim wydarzeniem w ramach Europejskiego Dnia Języków były „Wielojęzyczne kanonyśpiewane Chopinowi”, czyli impreza plenerowa łącząca dobrą zabawę, naturę i Fryderyka Chopina!

Wspólnie przed pomnikiem polskiego kompozytora i pianisty  mogliśmy zaśpiewać w iście „wielojęzyczny” sposób. Wszystko dzięki współpracy z Chórem Kameralnym OSTINATO działającym we Wrocławiu przy Radzie Osiedla Ołbin oraz Instytucie Filologii Romańskiej, będącym częścią Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Na zakończenie chcemy podziękować wszystkim partnerom EDJ 2020, bez których tegoroczne obchody nie byłyby możliwe.

Zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa w przyszłorocznej edycji EDJ 2021!